Podmínky osvojení v našem útulku
-
zkušenosti se psy/kočkami – vždy detailně a upřímně popište svoji situaci, představu, možnosti a schopnosti.
-
zázemí – byt, dům, velikost zahrady, kvalita a výška oplocení – pokud vám v útulku řekneme, že je Rex sice super, ale je to čuňátko a nemá rád omezený prostor, nechte si poradit a do garsonky si ho nepořizujte. Stejně tak u útěkáře zvažte, zda ho zvládnete zabezpečit. Pozor i v bytě, není vzácné, že pes či kočka vyskočí z okna a na patře bohužel nezáleží.
-
finanční situaci – pejska či kočičku sice nemusíte šatit (až na některé výjimky), ale živit je není levné. Stejně tak jako veterinární péče, hračky a všechno vybavení. S velikostí roste cena! Pokud měsíčně ušetříte jen pár stovek, myslete na to, že se o velkého psa kvalitně nepostaráte. Pokud žijete od výplaty k výplatě a váš účet je prázdný, pejska ani kočičku si nepořizujte. Počkejte si na vhodnější dobu, ať mazlíkovi dokážete dát vše potřebné. Do té doby třeba venčete v útulku anebo se zeptejte sousedky, zda nechce občas pomoci s venčením. Hlavně starší lidé to často uvítají.
-
velikost rodiny – líbí se vám bázlivý pejsek/kočička, ale každý víkend se u vás sejde 15 lidí a přes týden chodí na návštěvu kamarádi? Tak to asi nebude to pravé. Řiďte se pravidlem, vrána k vráně sedá. Jste společenský člověk? Pořiďte si společenského psa či kočku. Zvíře můžete vždy trochu změnit a pomoci mu, ale pokud bude váš životní styl hodně rozdílný, budete trpět oba.
-
čas – máte v plánu procházku třikrát denně na 15 minut? Tak zvažte, zda psa vůbec chcete a případně si pořiďte již klidnějšího psa, žádné hyperaktivní plemeno. Pokud vám v útulku řekneme, že pes vyžaduje hodně pozornosti a nechce být sám, nenuťte ho doma čekat devět hodin, než se vrátíte z práce. Pokud nemáte dostatek času, neuvažujte nad štěnětem, ale můžete dát domov třeba staršímu pejskovi, který již řadu hodin prospí a bude rád za společné chvíle. A to, že se kočka nemusí venčit, neznamená, že by měla být celé dny doma sama! Potřebuje stejně jako pes svého majitele, pozornost a péči.
-
hlídání – chcete jezdit k moři, na hory a občas nechat pejska či mícu na hlídání? Zvažte, zda budete mít finance na hotel anebo vám bude někdo schopný čtyřnožce pohlídat. Pokud si vezmete z útulku psa/kočku s určitými problémy, zvažte, zda s tím dokáže pracovat i někdo jiný, nebo bude vše jen na vás.
Zkuste situaci vnímat vždy ze zvířecí perspektivy a mít dostatek pochopení.
Pejsek nebo kočička se dostane do nového prostředí, prožívá stres ze změny a může dojít k oslabení jeho imunity. Vy sice víte, že jste si pořídili nového člena rodiny, ale váš nový mazlíček to neví. Vnímá jen velkou změnu a musí mít čas, aby se adaptoval a zvykl si na to, že jste jeho rodina, zůstanete s ním a neopustíte ho.
Přibližně do dvou týdnů po příchodu do nové rodiny se mohou objevit zdravotní potíže spojené se změnou prostředí. Větší riziko vzniká u štěňat/koťat, zvířecích seniorů a zvířat, kteří již užívají určité léky, s něčím se léčí. Po pár týdnech můžete zjistit chronické problémy, které se nepovedlo v útulku vypozorovat, obzvláště pokud tam byl pes/kočka jen krátce. Z finančních důvodů není možné každé zvířátko podrobit preventivnímu vyšetření krve, RTG a USG – tyto zákroky můžete udělat po adopci. Některá zvířata dlouho nedůvěřují cizím lidem, netolerují dotyky ani manipulaci nutnou pro pečlivé veterinární vyšetření. Proto, prosím, berte na vědomí, že si adoptujete psa/kočku, o jehož předchozím zdravotním stavu víme jen velmi málo. I když si z útulku odvádíte na první pohled zdravého kamaráda, možná budete muset vyhledat veterinárního lékaře dřív než na přeočkování.
Objeví-li se jakékoliv zdravotní problémy, neprodleně kontaktujte veterinárního lékaře! Ideálně Veterinární kliniku Karakal (Petrohradská 2909, Tábor), která se stará o naše svěřence. Nejlépe vám pomohou, jelikož znají zvíře od příjmu do útulku. Pokud je pro vás klinika daleko, předejte vašemu veterináři kontakt, aby se mohl na potřebné věci doptat: +420 602 554 246, +420 381 251 254, veterina.karakal@seznam.cz, www.vetkarakal.cz.
Jak se chovat po adopci:
- Nejprve si zjistěte o psovi/kočce vše, co v útulku vědí. Zajděte na seznamovací procházky, buďte si jistí, že je to ten pravý mazlíček do vaší rodiny. Nechte si poradit a dodržujte pravidla a rady, které jste dostali.
- Pokud si nejste něčím jistí, ptejte se, znovu a znovu, ať máte jistotu. Případně i po adopci zavolejte nebo napište na náš e-mail. Správně předané a pochopené informace jsou nezbytný základ.
- Připravte se na bezpečnou přepravu. Ideálně si pro psa/kočku přijeďte autem, je to většinou nejklidnější varianta. Pejska v autě zajistěte pásem nebo dejte do odpovídající přepravky. Kočičky vždy přepravujte v přepravce. Je dost možné, že váš nový mazlík nikdy nejel autem, takže buďte trpěliví. Cestou klidně zastavte a nechce ho odpočinout. Pozor, pokud bylo těžké psa do auta vůbec dostat, pak je lepší ho z vozidla nepouštět.
- Celý první den myslete na to, že i když jste se s pejskem/kočičkou už párkrát viděli, pořád jste pro něj cizí lidé. Zvíře neví, že jste jeho noví majitelé a že ho berete domů. I moc hodné zvíře může první dny zmatkovat. Obzvláště pokud ho budete k něčemu nutit a tlačit na něj. Třeba koupání a česání odložte, až se poznáte a nový člen rodiny vám bude věřit.
- U psů potřebujete kvalitní obojek nebo postroj a vodítko. Pejsek bude prožívat velkou změnu a vy si musíte být jistí, že se vám nevyvlíkne a neuteče. Na to dávejte i velký pozor v novém domově. Pokud by se pes v prvních dnech ztratil, neví, kam se má vrátit. Psa v žádném případě nepouštějte minimálně po dobu tří měsíců na procházkách z vodítka!
- Projděte se po okolí, ne nikam daleko, jen okolo domu. Chcete, aby si ho pes zapamatoval. Pokud psa čekají schody nebo výtah, myslete na to, že to nemusí znát. Se psem od počátku pracujte pozitivně, žádné nesmyslné tresty a řvaní. Ukazujte mu věci pomalu a odměňujte ho za dobré kroky. Potřebujete, aby se cítil bezpečně a vytvářeli jste si vzájemnou důvěru. Netrapte pejska povely, stále jste pro něj cizí a nemusí ani vědět, co po něm chcete. Vše budete trénovat časem.
- Jste doma a je čas dopřát pejskovi klid. Otevřete všechny dveře a nechte psa na volno, aby si mohl v klidu sám projít daný prostor. Dost možná zaleze pod stůl a tam zůstane, anebo vám rovnou hupsne do postele, to je hodně individuální. Psovi ukažte, kde má místo a misku s vodou. Pokud si sám lehne na místo, odměňte ho, ale nerušte ho tam. Vím, že teď máte chuť se mazlit a ukázat mu všechny ty cool hračky, co jste nakoupili, ale na to není vhodná chvíle. Nechte ho vydechnout a přijít za vámi. Nevnucujte se mu a zbytečně ho nechvalte a nekrmte. Odměňujte jen žádoucí chování, a pokud třeba nechcete, aby chodil do určitých místností, po prozkoumání tam zavřete. Ale je třeba mu dát možnost tam nahlídnout. I vás by děsily dveře, za kterými nevíte, co je.
- U kočiček je to podobné, také se jim nenuťte, pokud jsou bytové, je třeba dbát jen na uzavřené dveře a okna. Pokud budou mít později přístup na zahradu, je i tak nutné je první tři měsíce držet doma, aby si zvykly a navázaly s vámi vztah. Pouštění ven je možné až po provedení kastrace!
- Pokud je vás v rodině hodně a máte i další zvířata, seznamujte se postupně.
- Po pár dnech zajděte na vstupní prohlídku a registraci k veterinárnímu lékaři.
- Nezapomeňte na přeregistrování mikročipu zvířete do registru zvířat. Registrů je více a dokud nebude zaveden centrální registr, doporučujeme narodniregistr.cz.
- Až když vám bude pes/kočka věřit, začněte pomalu s výcvikem – pozitivní motivací bez zbytečných trestů.
- Pokud začnete chodit se psem do psí školy, předejte číslo na útulek trenérovi. Ať se mohou společně pobavit a pes získá více porozumění hned od začátku. Trenér musí být sympatický vám i pejskovi. Pokud se nebude na cvičišti cítit dobře, nebude se vám dařit. Raději tedy dobře vybírejte.
- Pozorujte pejska/kočičku a při náznaku zdravotního problému vyrazte za odborníkem.
- Nikdy nedávejte zvířatům lidské léky!
- Až budete s pejskem či kočičkou zcela sehraní, vykastrujte ho/ji, pokud nebyla kastrace provedena v útulku.
- A pak už si jen užívejte společný život, hlídejte zdravotní stav, pravidelně očkujte, krmte kvalitně a pozor si dejte také na velmi nebezpečnou nadváhu!
- Minimálně dvakrát ročně pošlete zprávičku a fotky do útulku a dejte nám vědět, jak se Vám společně daří.
- Po osmém roku věku zvířete začněte chodit na pravidelné zdravotní prohlídky s testy krve. Abyste věděli, že v těle vašeho seniora vše funguje, jak má, a nepotřebuje pomoc. Poctivou prevencí můžete odhalit problém dřív, než bude pozdě.
Adopcí ke štěstí – jak zvířecímu, tak celé vaší rodiny.