Něžný Eda ♥ merle australský ovčák x
Předán do nového domova: 11.1.2020
Věděli jsme to už včera, ale nechtěli jsme to zakřiknout. Domů odjel i bráška Edík! Rodina se na jeho příchod pečlivě připravila a nám nezbývá, než mu popřát, aby si toho báječného života, který ho s novými páníčky čeká, užíval plnými doušky. Měj se krásně, Edíčku.
Eda je jeden z čtyř merle pejsků, nejspíše brášků, kterým hledáme nové domovy. Alba ostatních najdete zde a také na našem FB:
Matěj: www.utulektabor.cz/115f/
Česťa: www.utulektabor.cz/117f/
Ota: www.utulektabor.cz/118f/
Eda je bázlivý pejsek, který se pomalu učí poznávat svět. Rád se schovává za brášku Matěje a nechává ho vše vyřešit. Naopak nerad se dostává do konfrontace nebo na sebe přitahuje pozornost. Kdyby si mohl vybrat nějakou super-schopnost, byla by to nejspíše neviditelnost. Už se naučil myslet sám za sebe a lépe se s ním pracuje, když je sám a necítí oporu uštěkaného Matěje. Lépe se pak projevuje jeho jemná povaha a učí se spolupracovat.
Jako všichni kluci ze čtveřice je to pejsek, který nebyl socializovaný, vychovávaný ani nijak cvičený (více je uvedeno níže). Proto potřebuje majitele, kteří s ním budou chtít pracovat a trénovat. S cizím člověkem hned nespolupracuje, ale chce to jen trochu seznámení a začne mít o nové věci zájem.
Dovede si vzít pamlsek i od nového člověka, ale s pohlazením raději vyčká. Potřebuje lidi trochu poznat a postupovat velmi pomalu. Vodítko trénuje také pozvolna, nelíbí se mu, když ho někdo drží na druhém konci a je na něm velmi nejistý. Je dobře motivovatelný pamlsky – cesta k jeho srdci, oddanosti i poslušnosti vede přes pamlsky a pozitivní přístup. Když se však míra stresu přenese přes jeho mez, přestane se o pamlsky zajímat a jen hledá cestu, jak se situace odejít a ztratit se z očí.
Majitele pro Edu hledáme zkušené, kteří již vědí, jak pracovat s bázlivým psem – určitě to není vhodný první pes. Je to kluk učenlivý, toužící po spolupráci, ale určitě doporučujeme, aby nová rodina vyhledala pomoc profíka na výcvik, který jim pomůže se začátky a stanoví plán postupu a cvičení.
Nedoporučujeme ho k dětem, ani do velké a hlučné rodiny, spíše do klidnějšího prostředí. Mohl by i k aktivním starším lidem, kteří mu zajistí dostatek pohybu a budou s ním pracovat.
Možnost adopce do bytu by u něj asi byla, ale je třeba počítat s tím, že nemá hygienické návyky a válčí s vodítkem – majitel by to měl tedy náročnější už jen proto, že bude těžké třikrát denně dojít ven. Ideální pro něj bude tedy dům se zabezpečenou zahradou, volný pohyb, postupný trénink vodítka i povelů.
Eda je sice křehká dušička, ale k ostatním pejskům samcům v útulku se přes kotec chová poněkud nezdvořile, nelíbí se mu a má z nich strach. Má rád jen svého Matěje na kterého je zvyklý, ale i ten mu občas leze na nervy. Může tedy do adopce spíše ke klidné vyrovnané fenečce. Je však třeba počítat s tím, že seznamování a zvykaní nebude úplně hned – stejně jako u lidí, bude potřebovat čas. Na socializaci by se u něj mělo stále intenzivně pracovat, aby se vztah k jiným psům vylepšil. Na jiná zvířata není zvyklý a netušíme, jak by reagoval třeba na kočky či hlodavce v domácnosti – doporučit to tedy nemůžeme.
V případě zájmu o adopci Edy volejte prosím přímo slečně Šťastné, která se všemi čtyřmi kluky intenzivně pracuje a bude se starat o konzultace se zájemci - telefon: +420 776 289 797 nebo piště ne email utulek@tstabor.cz.
ZDRAVÍ A KONDICE:
Při přijmu byli všichni plní blech a dredů. Blech jsme se zbavili, stejně jako i jiných parazitů. Dredy ostříhali, kde to šlo, ale srst je stále neudržovaná a pozvolna trénujeme česání, ale není to zatím naší prioritou – to je hlavně zvládnutí vodítka, povelů a vytvoření důvěry.
Edovi bude do dvou let věku, zoubky nemá v nijak super stavu, což je nejspíše způsobenou nevhodnou stravu v minulosti. Odhad věku nesvedeme lépe, jelikož zoubky nejde dokonale prohlédnout, a i nános nečistot to s odhadem komplikuje. Je to kříženec více plemen, ale vypadá nejvíce jako australský ovčák. Je nyní již očkovaný, ošetřený proti parazitům a označený mikročipem. Podmínkou adopce je kastrace! A určitě u toho doporučujeme i prohlídku a čistění chrupu. Zatím ho nechceme „zrazovat“ operací a nejprve se musí zcela natrénovat manipulace, aby zvládl pooperační péči. Kastraci a čistění zubů si tedy udělá buď nový majitel sám, nebo se časem udělá v útulku. Až to jeho psychický stav a míra spolupráce dovolí. Jednoznačně to však není pes vhodný k další reprodukci, jelikož se jedná o nekontrolovatelně namnožené psy s merle, double-merle genem a navíc z inbrední linie (více v původu).
Prosíme, přečtěte si o této problematice co nejvíce, než budete uvažovat nad adopcí. Všichni bráškové jsou krásní, ale potencionálně mohou mít velké množství nemocí a zdravotních problémů, které s nimi budete muset zvládnout - časově, psychicky i finančně.
HISTORIE:
Eda byl z počátku závislý na bráškovi Matějovi, ale postupnou prací se závislost odbourala a vyšly na povrch jejich jiné povahy. Tedy je možné adoptovat Edu i Matěje společně, ale není to nutné. V základě se s nimi již pracuje lépe samostatně, jelikož se nepodporují v lumpačení a postupují svým tempem – nemusí jeden čekat na druhého. Eda Matěje zbytečně brzdí a stahuje k bázlivosti. A Edovi občas leze věčně pozitivní Matěj na nervy :-).
Když byli kluci přijatí do útulku, byly to hromádky neštěstí, které sotva snesly pozornost člověka. Jak psi vytažení ze sklepa nebo dvora, kteří poprvé v životě viděli svět, lidi, jiné psy, prostě vše. Bylo na nich vidět, že nechápou vůbec nic, neznají povely ani základy spolupráce mezi člověkem a psem. Byli to zcela plaší, nevychovaní, nesocializovaní a nejistí pejsci.
Ze strachu nebyli nijak moc útoční, spíše čekali, co se bude dít. Při doteku zmrzli jako sochy a bylo jim to velmi nepříjemné. Museli jsme s nimi pracovat velmi pomalu a obezřetně. Těžká minulost s nimi půjde nějaký čas jako tmavý stín, ale časem by se jim mělo podařit jí setřást. Bude záležet na tom, jak s nimi budou noví majitelé pracovat.
PŮVOD:
U všech čtyř pejsků vidíme docela jasnou spojitost a nepolapitelnými přízraky u Tesca, Pixie, letní i podzimní várkou štěňátek. Asi víme, odkud vše začalo, v dané rodině již k množení psů nedochází, ale zvládli jich namnožit opravdu hodně. Docházelo i k tomu, že se rodiče nakrývali s potomky a pak další generace a další. Rodina štěňátka prodávala do okolí a máme táborsko trochu zmořené merle, double merle a sable pejsky, takovými různorodými kříženci – nejspíše tam byla plemena australský ovčák, kolie, sheltie a kdo ví, co dál. U těchto pejsků se domníváme, že je původ také stejný. Proto upozorňujeme zájemce o adopce na riziko double merle kříženců a také inbrední linie!
Je možné, že se od léta někdo zbavuje pejsků, na kterých množil a vydělával, a proto se nám teď dostávají do útulku či se jen někomu vymkla situace z rukou. Nejedná se již o zcela původní zdroj štěňat, kde již bylo zajištěno ukončení množení. Bohužel kam se štěňata v průběhu let prodala, již nevíme a nedovedeme dopátrat, odkud pejskové přesně pocházejí. A těch majitelů může být i více a je to i pravděpodobné vzhledem k jejich množství. Nicméně jsme rádi, že pejskové dostanou šanci na plnohodnotný život a jsou v útulku. Ať již byl jejich osud jakýkoliv, nyní mají naději a jsme za to rádi. Stejně jako za to, že je nemusíme nahánět po lesích jako jejich příbuzné. Jen doufáme, že jich na nás nečeká více a tohle je „poslední várka“.